SIMPLE.PROD - program ERP do zarządzania produkcją
SIMPLE S.A. o ewolucji systemów ERP oraz trendach przyszłości!
Redakcja czasopisma Top Logistyk przygotowała przy współpracy m.in. z firmą SIMPLE S.A. materiał na temat kroków milowych systemów ERP. Na liście czynników, które miały istotny wpływ na rozwój tej kategorii oprogramowania oraz największych zmian i trendów wymieniono: internet, Cloud Computing, mobilność oraz integrację.
Robert Miernik, Management Consultant w SIMPLE S.A. wskazuje iż „Ciekawym trendem jest IoT (Internet of Things), który w zakresie zainteresowania przedsiębiorców przejawia się coraz popularniejszym wykorzystaniem interfejsów bezprzewodowych w urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w organizacji, daje to możliwość odczytywania na bieżąco stanu maszyn, a coraz częściej też zdalnego modyfikowania parametrów ich pracy, idąc dalej istnieją już rozwiązania oparte na kodach RFID pozwalające całkowicie automatycznie obsługiwać przyjęcia i wydania z magazynu, zmniejszając ilość pomyłek i znacznie przyspieszając obsługę magazynu.”
Internet
Można śmiało stwierdzić, że rozwój Internetu jest takim kamieniem milowym w kontekście możliwości podłączenia się do danych z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i z dowolnego urządzenia. Internet to również platforma pozwalająca na integrację z partnerami biznesowymi czy klientami. Sprzedaż internetowa, wymiana danych pomiędzy firmami oparta na EDI – za tym wszystkim w tle stoją systemy ERP.
Cloud computing
Obecnie zauważalnym trendem jest niewątpliwie cloud computing. Główne trendy wpływające na kształt systemów ERP wynikają z upowszechniania chmury obliczeniowej, masowej popularyzacji narzędzi mobilnych oraz postępującej customizacji aplikacji wspomagających zarządzanie, co przekłada się na ich wygodę użytkowania.
Mobilność
Aplikacje biznesowe zmierzają w kierunku wykorzystania potencjału mobilności. W branży produkcyjnej dają szereg korzyści, począwszy od oszczędności czasu, po eliminację błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych z arkuszy papierowych. Jednym z głównych atutów oferowanych przez urządzenia mobilne jest możliwość wprowadzania danych bezpośrednio na linii produkcyjnej.
Automatyczna identyfikacja
Przyszłością jest niewątpliwie automatyczna identyfikacja. Dziś wykorzystywana najczęściej w magazynach (np. kody kreskowe RFID). Wszystko po to, aby istotnie oszczędzać czas w realizacji bieżących zadań oraz uczynić pracę ludzką coraz bardziej efektywną.
Integracja
Widocznym trendem jest dążenie do zintegrowania informacji z wielu źródeł. Obszary projektowania oraz samej produkcji były zawsze traktowane oddzielnie, niezależnie. Dzisiaj się to zmienia i narzędzia muszą ściśle ze sobą współpracować.