Eksperckie Piątki
Eksperckie Piątki: Mikropłatności w rozliczeniach finansowych studenta.
Obsługa procesu rekrutacyjnego i przebiegu studiów jest ściśle związana z obsługą finansową kandydatów i studentów. Zarówno dla kandydata jak i dla studenta, uczelnia generuje zestaw naliczeń, które powinny zostać opłacone we wskazanej kwocie i terminie.
Jak usprawnić proces rozliczeń finansowych?
Zapraszamy do dzisiejszego materiału Radosława Nankiewicza, Eksperta Grupy Kapitałowej SIMPLE z dziedziny Zintegrowanych Systemów Informatycznych dla Szkół Wyższych.
Mikropłatności czy płatności elektroniczne stanowią obecnie powszechną formę przekazania opłaty za zakupiony towar lub usługę. Z pewnością każdy z Nas spotkał się z takim rozwiązaniem robiąc np. zakupy w Internecie. Patrząc z perspektywy Uczelni ta usługa daje szereg dodatkowych korzyści na które należy zwrócić uwagę.
W ramach Kodeksu Postępowania Administracyjnego bardzo istotną cechą jest jednoznaczne wskazanie opłacanej pozycji. W przypadku wielu obciążeń na koncie studenta funkcja obsługi mikropłatności pozwala na precyzyjne wskazanie pozycji do opłaty. Unikamy w ten sposób zbiorowych wpłat z niejednoznacznym opisem.
Należy również pamiętać o bieżącej wymianie informacji odnośnie stanu opłaconych pozycji finansowych. Przy użyciu mikropłatności zarówno student jak i Uczelnia otrzymują na bieżąco informację o zrealizowaniu płatności i właściwym jej rozliczeniu. Obsługa rozliczeń studenta nie wymaga już parowania pozycji finansowych, a student otrzymuje informację o bieżącym stanie finansowym swojego konta.
Takie rozwiązanie pozwala na sprawniejsze prowadzenie rozliczeń finansowych ze studentami, co przełoży się korzystnie na gospodarkę finansową Uczelni. Automatyzacja sprawi, że zarówno dla studenta jak i pracowników dziekanatu wszystkie kwestie związane z płatnościami będą przejrzyste i proste w obsłudze.
W ramach współpracy z serwisem obsługującym mikropłatności dobrą praktyką jest utrzymywanie przez dostawcę tej usługi rachunków w wielu bankach, co daje kolejną korzyść w postaci szybkiego zaksięgowania wpłaty na rachunku uczelni w ramach tzw. przelewu wewnętrznego.
Wszystkie uczelnie zainteresowane uruchomieniem funkcji mikropłatności, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami oraz do sprawdzenia możliwości oprogramowania SIMPLE.EDU podczas prezentacji.