SIMPLE S.A. - nowoczesne systemy ERP, HCM, CRM, BI!

Aktualności Aktualności

05-02-2020 -

ZGODNIE Z WYMOGAMI MINISTERSTWA FINANSÓW - NOWE FUNKCJONALNOŚCI SYSTEMU SIMPLE.ERP

 

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT w oparciu o nomenklaturę scaloną (kody CN) dla towarów oraz klasyfikację PKWiU2015 dla usług. Zmiany te stanowią kontynuację podpisanej w listopadzie 2019 roku ustawy o metodzie podzielonej płatności dla kodów PKWiU oraz tzw. nowej matrycy stawek dla kodów CN.

W związku z powyższym realizowane są prace, zmierzające do dostosowania systemu SIMPLE.ERP do nadchodzących zmian prawnych, a tym samym wsparcia Użytkowników w zastosowaniu nowych przepisów w bieżącej pracy. Zmiany obejmą m.in. systemowy słownik kodów CN i kartotekę produktów. Modyfikacje te zostaną udostępnione w ramach aktualizacji systemu.
18 października 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie określające szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji podatku VAT, które będą objęte nowym ujednoliconym plikiem JPK_V7 (tzw. JPK_VDEK). Tego samego dnia Ministerstwo Finansów udostępniło nowe wersje struktur JPK_V7 dla rozliczeń miesięcznych oraz kwartalnych.
Obecnie prowadzimy prace nad nowym rozwiązaniem - funkcjonalnością SIMPLE.ERP JPK_VDEK, które pozwoli Państwu zrealizować rozliczenia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

 
 
 
 
 
 

Czym jest JPK_VDEK?

JPK_VDEK to nowe rozwiązanie, które umożliwi zaraportowanie w jednym pliku danych z deklaracji VAT i obecnego JPK_VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy wprowadzającej JPK_VDEK dane z nowej ewidencji mają przede wszystkim w szerszym zakresie służyć do celów kontrolnych i analitycznych prowadzonych przez Szefa KAS. Wiele nowych możliwości w tym zakresie dostarczą organom podatkowym dodatkowe elementy objęte raportowaniem zgodnie z JPK_VDEK, np. typ dokumentu zakupu i sprzedaży, czy kod grupy towarów lub usług będących przedmiotem sprzedaży. Wprowadzone oznaczenia pozwolą m.in. na szybką identyfikację towarów i usług szczególnie narażonych na nadużycia w zakresie podatku VAT, jak np. obrót paliwami czy elektroniką.

 
 
 

Pobierz obrazki

 
 
 
 

JPK_VDEK od kiedy?

Pierwsze rozliczenia VAT zaraportowane zgodnie ze strukturą JPK_VDEK spłyną do Szefa KAS w maju 2020 r. Choć wydaje się to być odległym terminem, wbrew pozorom czasu na przygotowanie się do zmian jest niewiele. Odpowiednie dostosowanie systemów wymaga czasu, dlatego nie powinno się tego odkładać na ostatnią chwilę!

Za niespełnienie wymogów co do rzetelności i prawidłowości w przygotowaniu pliku JPK_VAT przewidziano kary administracyjne.

Terminy obowiązywania nowej struktury pliku JPK_VAT:
od 1 kwietnia 2020 - dla dużych podatników VAT (ponad 250 osób zatrudnienia i obroty przekraczające 50 mln euro lub ponad 250 osób zatrudnienia, gdzie suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro); 
od 1 lipca 2020 – dla pozostałych podatników VAT pozostałych.

 
 
 
 
 
 

Funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK, to narzędzie, które ułatwi pracę działu finansowo-księgowego, skróci czas przygotowania dokumentów, a także zapewni zgodność z najnowszymi przepisami.*

 
 
 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowywanego rozwiązania, skontaktuj się ze swoim Opiekunem Handlowym lub z nami -> kontakt@simple.com.pl

 

SKONTAKTUJ SIĘ!

 
 
 
 
 
 
 
 

* Dla Klientów z licencją JPK funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK będzie dostarczona w ramach nowej wersji. Pozostałych Klientów zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania oferty.

 
 
 
 
 
powrót