SIMPLE S.A. - nowoczesne systemy ERP, HCM, CRM, BI!

Aktualności Aktualności

15-02-2019 -

Eksperckie Piątki: Przemysł 4.0 i IoT – ewolucja systemów IT do planowania produkcji

 

O przemyśle 4.0 - ogólnej koncepcji odnosząca się do idei integracji inteligentnych maszyn, systemów i ludzi, IoT i wyzwaniach związanych z planowaniem procesów produkcyjnych przeczytacie w materiale "Przemysł 4.0 i IoT - ewolucja systemów do planowania produkcji" autorstwa Andrzeja Kusia – Eksperta z dziedziny Zintegrowanych Systemów Informatycznych w SIMPLE SA . Zapraszamy do przeczytania 

Od wielu lat dostawcy systemów IT do planowania produkcji prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych funkcji i algorytmów do optymalizacji procesu produkcji. Niewątpliwie szybki rozwój gospodarki stawia przed firmami produkcyjnymi nowe wyzwania. Klienci chcą składać indywidualne, często spersonalizowane zamówienia (idealnym przykładem jest branża meblarska), oczekują krótkich terminów realizacji i jakości na odpowiednim poziomie.

Z drugiej strony, producenci chcą minimalizować stany magazynowe i trzymać w ryzach koszty produkcji. Dokładając do tego zarządzanie harmonogramem pracy maszyn, skomplikowanie wyrobu czy nieplanowane przestoje, wówczas powstaje bardzo trudne zagadnienie do rozwiązania. Szybkie reagowanie na zmiany bez odpowiednich narzędzi staje się niewykonalne. Chcąc szybciej reagować na zmiany i produkować mniejsze serie produkcyjne, niezbędnym wydaje się wdrożenie systemu „Advanced Planning and Scheduling” (APS), którego głównym zadaniem jest wspieranie planowania produkcji.

Oczywiście podstawą prawidłowego planowania i optymalizacji jest dostarczenie w jak najkrótszym czasie rzeczywistych danych do systemów oraz operatorów na produkcji. „Internet rzeczy” (IoT) staje się głównym kanałem komunikacyjnym w środowisku produkcyjnym, integrując maszyny w jednolity ekosystem. Po podłączeniu w sieć, maszyny będą mogły wysyłać komunikaty bezpośrednio do systemu APS informując o opóźnieniach w stosunku do harmonogramu pracy lub awariach. W drugą stronę system wyśle harmonogram zadań wraz z niezbędnymi plikami konfiguracyjnymi. Oczywiście, żeby to zadziałało niezbędny jest nowoczesny park maszyn, który umożliwi prowadzenie komunikacji z wykorzystaniem IoT. Jest to oczywisty kierunek rozwoju systemów planowania produkcji.

Niestety, obecnie niewiele firm gotowych jest na wdrożenie takiego rozwiązania. Często informacje zwrotne o zdarzeniach na produkcji wprowadzają ludzie z wykorzystaniem systemów „Manufacturing Execution System” (MES), a informacje o planowanym harmonogramie produkcji przekazywane są w formie papierowych raportów. Łatwo sobie wyobrazić, jaki bałagan powstanie w przypadku nagłej zmiany harmonogramu.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami w zakresie rozliczania świadczeń działalności pomocniczej, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz sprawdzenia możliwości systemu SIMPLE.ERP podczas prezentacji.

–  Andrzej Kuś – Ekspert z dziedziny Zintegrowanych Systemów Informatycznych w SIMPLE SA.

Chcesz wiedzieć pierwszy - bądź na bieżąco
i zapisz się do newslettera >>

 

 


 
powrót